Pocity kapelníka Petra Macka po finálním koncertu 25. sezóny Festivalového orchestru

18.05.2016 12:20

V Mostě skončila 25. sezóna Festivalového orchestru Petra Macka. V rámci Festivalu krásné hudby cyklu Mostecká hudební setkání zazněly slavné skladby mistrů různých hudebních období J. S. Bacha, W. A. Mozarta, F. M. Bartholdyho, J. Masseneta a M. Ravela.

Tato pestrá dramaturgie zaujala i jednoho z protagonistů večera, francouzského dirigenta Martina Lebela, který přijel do Mostu na mé pozvání z Paříže autem i s celou rodinou. Řekl mi, Petře, na tvém koncertě je vždy přátelská atmosféra ve Festivalovém orchestru a tvá dramaturgie, která vždy zaujme a potěší posluchače.
Dodal, že rád jezdí dirigovat můj orchestr a že rád se mnou spolupracuje, protože ve mně cítí velké hudební srdce. Díky přátelské atmosféře mezi sólisty a členy orchestru vznikla tvůrčí a srdečná nálada, jejímž výsledkem byl krásný večer pro posluchače, kteří toto vše ocenili velkým aplausem, který byl před závěrečným přídavkem vestoje.

K sólistům večera patřila Isabelle Prain, která zahrála na flétnu Suitu h-moll pro flétnu, a malý smyčcový orchestr a také spolu s členem orchestru, tentokrát sólistou,
harfistou Lukášem Dobrodinským, přednesli volnou větu z koncertu pro flétnu a harfu W. A. Mozarta. Jako celá léta patřil a patří Ivan Ženatý, mimo jiné legenda sólistů Festivalového orchestru, vždy k vrcholům hudebních večerů v mosteckém divadle. Konečně se mi po dlouhých letech povedlo s Ivanem hrát sólovou skladbu
M. Ravela Tzigan a nesmrtelný přídavek Meditaci J. Masseneta z opery Thais. O Ivanovi říkám, že je houslový génius. Zavzpomínali jsme, když mi jednou v Mostě zahrál na jednom večeru tři houslové koncerty, mezi nimiž byl i koncert M. Brucha g-moll pro housle a orchestr, který se vyznačuje silnou melodií ve volné větě a ke které Ivan dodal, že s dirigentem Martinem Lebelem dospěli skoro k absolutnímu spontánnímu souladu, který se nedá nacvičit. Jsem šťastný, že sezóna skončila bravurními výkony všech sólistů i orchestru, který se nechal vtáhnout do velkého prožitku a sám podal skvělý výkon. Vnímaví posluchači to ocenili, o čemž svědčil potlesk ve stoje. Řada z nich mi sdělila, že se těší na další koncerty v příštích sezónách. Děkuji jménem umělců všem sponzorům a mecenášům tohoto hudebního dění za dlouholetou podporu, jehož hlavním protagonistou je můj Festivalový orchestr.

Petr Macek

Zpět

Vyhledávání

HSRCH © 2009 Všechna práva vyhrazena.