Zájem žadatelů o další miliardy z OPŽP na zlepšení ovzduší dvakrát převýšil vymezené prostředky

04.01.2016 09:06

Státní fond životního prostředí ČR ukončil příjem žádostí o podporu v 8. výzvě Operačního programu Životní prostředí 2014–2020. Ta byla zaměřena na projekty vedoucí ke zlepšování kvality ovzduší. Od 14. srpna do 16. prosince přijal SFŽP ČR celkem 240 žádostí s požadavkem dotace EU za 5,5 miliardy korun. Zájem žadatelů tak více než dvojnásobně překonal vymezenou alokaci 2,5 miliardy korun. Fond všechny došlé žádosti vyhodnotí do konce března 2016.

„Celkem jsme obdrželi 240 žádostí o dotaci s celkovými způsobilými výdaji přesahujícími 10 miliard korun,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman. „Počet přijatých žádostí znamená dostatečnou soutěž mezi projekty a garantuje tak výběr těch nejlepších možných projektů,“ doplnil Valdman a zdůraznil, že žadatelé mohou i tentokrát počítat s efektivní administrací projektových žádostí tak, aby do konce března 2016 mohlo být vše vyhodnoceno.

Příjem žádostí se zaměřením na projekty, které přispějí ke zlepšování kvality ovzduší v lidských sídlech, probíhal od 14. srpna do 16. prosince a o dotaci si mohli požádat majitelé stacionárních zdrojů, jež jsou zdrojem znečišťujících látek pocházejících z průmyslu a zemědělství. Většina finančních prostředků tak poputuje průmyslovým a zemědělským podnikům. O příspěvek mohly žádat vedle podnikatelských subjektů také kraje, obce nebo svazky obcí. Cílovou skupinou jsou vlastníci a provozovatelé stacionárních zdrojů znečištění, povinnými indikátory bylo zejména množství emisí primárních částic PM10 a PM2,5.

Finanční podpora je určena konkrétně na náhradu nebo rekonstrukce spalovacích a ostatních stacionárních zdrojů znečišťování emisemi tuhých znečišťujících látek, tj. oxidů dusíku, oxidů síry, amoniaku a těkavých organických látek. Zájemci o dotaci mohli žádat o finanční příspěvek i na pořízení dodatečných technologií a změny technologických postupů. Podporu získají i projekty na rozšiřování a rekonstrukce soustav centralizovaného zásobování tepelnou energií.

„Důraz klademe na aplikaci pokročilých nejlepších dostupných technik a nově vznikajících technik ve všech relevantních případech s cílem dosáhnout nejlepších emisních parametrů s ohledem na možnosti zdrojů znečištění,“ uzavírá ministr Brabec.

Zdroj: www.opzp.cz

Zpět

Vyhledávání

HSRCH © 2009 Všechna práva vyhrazena.