Vláda schválila fondy na rozšiřování mateřských a základních škol

27.06.2014 08:49

Vláda 16. června 2014 schválila návrh ministerstva školství na zřízení dotačních fondů určených na zvýšení kapacit mateřských a základních škol. Od začátku července by mělo být možné žádat o dotace z národního fondu, v němž bude k dispozici 1,5 miliardy korun. Od ledna 2015 pak bude navíc spuštěn evropský fond s dvanácti miliardami korun, uvedl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) na dnešní tiskové konferenci.


Fondy by na sebe měly navazovat. Národní by měl být startující a měl by sloužit mimo jiné k tomu, aby obce mohly připravit své projekty, řekl ČTK ministr. Věří, že to mimo jiné sníží riziko nevyčerpání dotací z fondu financovaného z evropských zdrojů.


Čerpání evropských prostředků by mělo být rychlejší než dosud, podmínky by totiž již neměly být tak komplikované. "Administrativa by měla být mnohem jednodušší, ale nemělo by to být na úkor transparentnosti," uvedl šéf resortu.


Tento systém podpory by měl fungovat dlouhodobě, přičemž by měl zohledňovat demografický vývoj a potřeby trhu práce. "Podpora bude v sobě zahrnovat jak novou výstavbu, tak rekonstrukce a modernizace stávajících kapacit, a stejně tak pořízení a modernizaci vybavení a zařízení," uvedlo ministerstvo.


Obce by se měly na nákladech podílet patnácti procenty, v minulosti se přitom hovořilo o zhruba padesátiprocentní spoluúčasti zřizovatelů. Podle Chládka ke snížení plánované spoluúčasti došlo kvůli sladění podmínek národního a evropského fondu. "Navíc jsme tím chtěli maximálně pomoci starostům těch malých obcí, kteří by neměli na tu vysokou spoluúčast," doplnil.


Kapacita mateřských škol je zejména v prstenci kolem Prahy a satelitních obcích dlouhodobě nedostatečná, loni se do školek nedostalo 60.000 zájemců. Vzhledem k tomu, že děti ze silných populačních ročníků vyrůstají, přesouvá se problém i na základní školy.
Ministr očekává, že by se díky těmto fondům měly problémy s nedostatkem míst v mateřských a základních školách vyřešit do tří let. "Vznikem těchto fondů řešíme problém, který byl dlouhodobě minulými vládami zanedbáván," poznamenal. Až budou zvýšeny kapacity mateřských škol, hodlá zavést předškolní rok vzdělávání jako povinný. Děti by ho vedle mateřských škol mohly absolvovat rovněž v přípravných třídách základních škol nebo prostřednictvím domácího vzdělávání.

Zdroj: www.portalproskoly.cz

Zpět

Vyhledávání

HSRCH © 2009 Všechna práva vyhrazena.