Akce a semináře

Stát může za péči o krajinu v Česku ušetřit stovky milionů, a přitom chránit přírodu lépe

09.08.2016 07:50

Stovky milionů může stát ušetřit na dotacích a využít tyto prostředky účelněji. To je závěr výzkumu vědců z Biologického centra Akademie věd, Jihočeské univerzity a dalších institucí, který financovala Technologická agentura České republiky.

Péče o krajinu v České republice může být do budoucna výrazně efektivnější než nyní. Umožňuje to certifikovaná metodika Alternativní management ekosystémů, kterou pro Ministerstvo životního prostředí ČR vytvořila ochranářská společnost Česká krajina. Projekt financovala Technologická agentura České republiky (TA ČR), mapy s odborným obsahem dodala společnost Beleco. Úspory přitom v tomto případě neznamenají zhoršení péče o cenné lokality. Naopak, levnější postup přináší výrazně lepší výsledky. Materiál se zaměřuje především na stepi, přirozené a polopřirozené louky či pastviny. Ty představují jedny z nejcennějších a zároveň nejzranitelnějších biotopů a péče o ně stojí daňové poplatníky ročně několik miliard korun, které stát vyplácí na agroenvironmentálních dotacích či zakázkách za sečení luk nebo jejich přepásání domácími zvířaty. „Přes enormní náklady však tento typ managementu často nefunguje a ztráta druhové rozmanitosti v mnoha lokalitách pokračuje,“ upozornil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky, který je spoluautorem metodiky. Namísto umělého napodobování přežitých forem hospodaření proto vědci doporučují do péče o krajinu zapojit původní, přirozené mechanismy. Konkrétně velké kopytníky, jako jsou zubři, divocí koně nebo zpětně šlechtění pratuři. Právě tři klíčové druhy kopytníků se v přírodě po statisíce let podílely na vytváření a udržování otevřené krajiny. „V zemích, které patří v ochraně přírody k evropské špičce, se tento typ managementu používá více než tři desetiletí a přináší vynikající výsledky,“ dodává Miloslav Jirků.

Více informací zde.

>>

Téměř dvě miliardy korun pro odpadové hospodářství

02.08.2016 11:38

Dotace z Operačního programu Životní prostředí podpoří projekty, které pomohou předcházet vzniku biologicky rozložitelných odpadů prostřednictvím domácích kompostérů. Více než 1,8 miliardy korun je určeno na výstavbu a modernizaci zařízení pro sběr, třídění, úpravu a další nakládání s odpady. Dotace půjdou i na výstavbu, modernizaci, nebo dovybavení bioplynových stanic.

Dokumenty k 40. výzvě

Dokumenty k 41. výzvě

Více informací zde.

>>

MŠMT - Informace ke spuštění dotazníkového šetření na mateřských a základních školách pro potřeby OP VVV

01.08.2016 08:35

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy spustilo dne 8. prosince dotazníkové šetření na mateřských a základních školách za účelem sběru analytických dat pro efektivní nasměrování intervencí z Prioritní osy 3 OP VVV (Rovný přístup ke kvalitnímu předškolnímu, primárnímu a sekundárnímu vzdělávání).

Dotazníkové šetření bude sloužit jako podklad pro realizaci projektů zaměřených na naplnění výsledkového monitorovacího indikátoru „Počet podpořených, ve kterých se zvýšila kvalita výchovy a vzdělávání a proinkluzivnosti“. V rámci žádosti o podporu bude vyžadováno, aby škola vyznačila kritéria, ve kterých se potřebuje zlepšit, a vytvořila záměr, jímž chce tohoto zlepšení dosáhnout.

OP VVV připravuje pro všechny školy, včetně škol speciálních (tj. škol a tříd zřízených pro zdravotně postižené žáky), výzvu „Podpora škol“, v níž školy budou využívat formu zjednodušeného vykazování (tzv. šablony). Vyplnění dotazníku je podmínkou pro získání finanční podpory z této výzvy.

Dotazníky byly spolu s průvodním dopisem rozeslány na všechny mateřské a základní školy v České republice prostřednictvím aplikace pro sběr výkonových výkazů.

01_Motivacni_dopis.pdf 01_Motivacni_dopis.pdf (102,02 KB)

Pokyny_2.pdf Pokyny_2.pdf (519,04 KB)

Zdroj: MŠMT

>>

MŠMT - Zpráva k ukončeným výzvám 2. čtvrtletí 2016

01.08.2016 08:13

V přiloženém dokumentu naleznete zprávu k ukončeným výzvám OP VVV ve 2. čtvrtletí 2016, ve které jsou uvedeny i počty přijatých projektových žádostí, požadovaný finanční objem těchto žádostí a jeho výše v porovnání s alokací výzev.

Zprava_k_ukoncenym_vyzvam_2_ctvrtleti_2016.pdf

Zdroj: MŠMT

>>
<< 45 | 46 | 47 | 48 | 49 >>

Fotogalerie: ÚVOD

Tato fotogalerie je prázdná.

Vítejte na našem webu

 

 

Hlavní cíle a činnost                                                                                                      

 

  • Zabezpečujeme potřeby a zájmy členů rady.
  • Zajišťujeme koordinaci některých společenských činností, odborných služeb v oblasti průmyslu a v obchodním partnerství
  • Vyvíjíme iniciativní a koordinační činnost s cílem rozvoje a obnovy regionu, dosažení vyšší ekonomické a sociální úrovně regionu, podpory malého a středního podnikání - včetně spolupráce se zahraničními partnery, snížení nezaměstnanosti a tvorby nových pracovních míst.
  • Podílíme se na plnění strategických dokumentů ČR, Ústeckého kraje, předkládáme a prosazujeme vlastní projekty k rozvoji regionu.
  • Nabízíme zpracovávání žádostí o dotace z vhodných dotačních titulů, evidenci a konzultaci projektových záměrů, celkovou administraci projektů.
  • Nabízíme svým členům propagaci akcí, které pořádají, na svých internetových stránkách, v Informačních listech i přímým mailingem.
  • Navazujeme a rozvíjíme styky s Hospodářskými a sociálními radami kraje a obdobnými institucemi v České republice i zahraničí a uzavíráme s nimi dohody.

 

 

Hospodářská a sociální rada Chomutovska je sdružením fyzických a právnických osob, které bylo založeno dne 31.5.2000 registrací stanov u Ministerstva vnitra České republiky pod č.j. VS/1-1/43874/00-R.

Vyhledávání

HSRCH © 2009 Všechna práva vyhrazena.